Dzisiaj jest 18-04-2024
szukaj
szukaj
zdd5_(1645112212).jpgzdd4_(1645112212).jpgfotoggg_(1656501409).jpgzdd3_(1645112211).jpgzdd2_(1645112211).jpg

Wycieczka do Krakowa z programu „Poznaj Polskę” - dzień 2

Wycieczka do Krakowa z programu „Poznaj Polskę”

19 października - dzień 2

    Drugi dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obejrzeliśmy tam renesansowy dziedziniec, wnętrza z obrazami fundatorów Akademii, piękną bibliotekę oraz jadalnię i pokoje profesorskie. W specjalnym skarbcu mieliśmy okazję podziwiać najstarsze w Europie zachowane insygnia uniwersyteckie, pierwsze odręczne notatki Mikołaja Kopernika (które stanowiły zaczątek dzieła „O obrotach sfer niebieskich”) oraz berło królowej Jadwigi.
    Wśród eksponatów widzieliśmy też przekazane przez znanych absolwentów i wykładowców nagrody m.in. statuetkę Oscara Andrzeja Wajdy i medal noblowski Wisławy Szymborskiej. W reprezentacyjnej Auli Jagiellońskiej, dawnej sali wykładowej, zasiedliśmy w ławach profesorskich i zobaczyliśmy portrety zasłużonych dla uczelni. Na zakończenie zwiedzania tej części uniwersytetu, usłyszeliśmy jego dewizę „Bardziej rozumem niż siłą”, która jest prawdziwa w każdym czasie.
    Mijając Ratusz i Sukiennice, przeszliśmy spacerem do Kościoła Mariackiego, gdzie mogliśmy podziwiać wspaniałe witraże i architekturę wnętrza. Wizytę uświetniło nam odsłonięcie odnowionego ołtarza Wita Stwosza - największego w Europie. Jego oświetlenie i towarzysząca muzyka wspaniale podkreślały wrażenie ruchu postaci, zgodnie z zamierzeniem twórcy i ideą „ruchomych obrazów”. Widzieliśmy też prace J. Matejki i dwóch jego uczniów, S. Wyspiańskiego i J. Mehoffera. Mimo przejmującego wiatru tego dnia, przyjemnie było wysłuchać hejnału mariackiego i pomachać trębaczowi na wieży.
    W kolejnym punkcie wycieczki - Muzeum Archeologicznym zobaczyliśmy niesamowite mumie władców i zwierząt, jak również przedmioty związane z pochówkiem w Egipcie. Ciekawe było dowiedzieć się, że w Egipcie powstało ponad 70 piramid, a polscy archeolodzy to jedni z najbardziej cenionych badaczy starożytności.
    Poznawanie Krakowa tego dnia zakończyliśmy na wystawie interaktywnej „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny” w Muzeum Kościuszkowskim w kompleksie Bastionu V. Trasą edukacyjną przeszliśmy na Kopiec Kościuszki, z którego rozciągała się malownicza panorama Krakowa – z widocznymi stadionami, areną Tauron, siedzibą stacji RMF.fm czy Błoniami.
    Dość zimny i wyczerpujący dzień zakończyliśmy ciepłymi napojami i deserami, co bardzo polepszyło nam i tak świetne humory.



GALERIA






























Zespół Szkół Rolniczych i Technicznych im. H. Cegielskiego w Powodowie

Powodowo
64-200 Wolsztyn

tel. 68 384-36-75
tel. fax. 68 384-38-38
zsrpowodowo@poczta.onet.pl
Deklaracja dostępności

Polityka prywatności RODO

Adres elektronicznej skrzynki podawczej ESP - EPUAP:
/4135832/zsrpow

epulap


Copyright © Zespół Szkół Rolniczych i Technicznych im. H. Cegielskiego w Powodowie
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia
 liczba odwiedzin: 6340317      online: 1
© 2022 MBEST