Dzisiaj jest 16-04-2024
szukaj
szukaj
fotoggg_(1656501409).jpgzdd5_(1645112212).jpgzdd4_(1645112212).jpgzdd3_(1645112211).jpgzdd2_(1645112211).jpg
Aktualności

Kolejny sukces młodych konstruktorów z Zespołu Szkół Rolniczych i Technicznych w Powodowie.

12.04.2016r. odbyły się w Poznaniu zawody stopnia Okręgowego Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości. W imprezie tej wzięła udział grupa uczniów z Zespołu szkół Rolniczych i Technicznych z Powodowa. Młodzież przystąpiła do konkursu ze skonstruowanym przez siebie urządzeniem diagnostycznym, przeznaczonym do badania pneumatycznych układów hamulcowych pojazdów. 
Komisja konkursowa, pod przewodnictwem prorektora ds. współpracy z przemysłem, z Politechniki Poznańskiej, prof. dr hab. inż. Jana Żurka przyznała I  miejsce zespołowi z Powodowa i skierowała opracowany projekt na Zawody Centralne stopnia trzeciego w Warszawie. Projekt z Powodowa będzie reprezentował cały Okręg Wielkopolski.
Zaprezentowany projekt to zaawansowane urządzenie elektroniczne, wyposażone w czujniki ciśnienia i indukcyjne czujniki położenia, które wykrywa asynchronizm hamowania traktora i przyczepy. Układ elektroniczny pozwala śledzić z dokładnością do jednej milisekundy kolejność załączania hamulców traktora i przyczepy oraz wykrywa sytuację, gdy opóźnione względem traktora hamowanie przyczepy powoduje przepchnięcie traktora i prowadzi do niekontrolowanego poślizgu.
W pracach nad projektem wzięli udział uczniowie: z Technikum Elektronicznego - Karol Wieczorek oraz z Technikum Mechanizacji Rolnictwa - Filip Woga i Damian Wita. 
Prace nad urządzeniem odbywały się w Laboratorium Elektronicznym Technikum Elektronicznego w ZSRiT w Powodowie, a testowanie odbyło się w warsztatach Technikum Mechanizacji Rolnictwa. Pomocą przy pracach służyli nauczyciele przedmiotów zawodowych, pełniący funkcję opiekunów naukowych zespołu: pan Stanisław Piter z Technikum Mechanizacji Rolnictwa i pan Przemysław Kranz z Technikum Elektronicznego w Powodowie.
Prezentacja prac  konkursowych odbyła się w Centrum Kształcenia Praktycznego na ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu. Uczniowie, podczas zawodów, zaprezentowali swój wynalazek i podkreślali jego atuty przed komisją składającą się z 6 osób. Podczas prezentacji komisja zadawała pytania dotyczące działania urządzenia i możliwości jego użycia w życiu codziennym. Główną ideą tej olimpiady jest opatentowanie i wypromowanie najlepszych wynalazków, które w przyszłości mają szansę być produkowane i znaleźć się w sprzedaży. Honorowy patronat nad Olimpiadą Wynalazczości sprawują: Ministerstwo Gospodarki RP, Przedstawicielstwo Rady Europy w RP, Prezes Urzędu Patentowego RP.
Po prezentacji i odpowiedzi na trudne pytania, stawiane przez komisję konkursową, uczniowie mieli możliwość zobaczenia innych projektów przedstawianych w olimpiadzie. Dodatkowym plusem wyjazdu na tego typu zawody jest możliwość poznania przez uczniów innych wynalazców, którzy z wielkim zaangażowaniem tworzą nowe urządzenia. Rozmawiając z młodymi wynalazcami można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji, jak również w przyszłości można nawiązać współpracę przy tworzeniu nowych projektów. Uczniowie zwiedzili również bogato wyposażone laboratoria Centrum Kształcenia Praktycznego w Poznaniu.
Zzwycięzcy z Powodowa otrzymali dyplomy za zajęcie pierwszego miejsca oraz upominki w postaci elektronicznych zegarków – typu „Smartwatch”.
Przypominamy, że dwa lata temu ZSRiT Powodowo odniósł podobny sukces: trzyosobowy zespół dostał się na zawody Centralne Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości, z projektem ”Sterowanie lamp przenośnych pojazdu za pomocą fal radiowych”. Jak uczy doświadczenie, wielkie projekty nie muszą powstawać w dużych ośrodkach, a wybitnie zdolni uczniowie znajdują się również w Powodowie. Metoda nauczania przedmiotów zawodowych w Technikum Elektronicznym i Technikum Mechanizacji Rolnictwa, przez zespołowe tworzenie prototypów urządzeń, daje przedsmak pracy konstruktora oraz prowadzi do rozwoju kreatywności młodzieży.
Życzymy drużynie z Powodowa - reprezentującej Wielkopolskę - sukcesu na Zawodach Centralnych w Warszawie. Zawody te odbędą się w maju bieżącego roku.
Przemysław Kranz



GALERIA


Od lewej Karol Wieczorek, Przemysław Kranz (opiekun naukowy), Stanisław Piter (opiekun naukowy). Na stoliku laboratoryjnym podłączone do traktora urządzenie diagnostyczne.

Urządzenie diagnostyczne na stanowisku prezentacyjnym.

Uczniowie: Filip Woga i Damian Wita na stanowisku prezentacyjnym, Karol Wieczorek robi zdjęcie.




Zespół Szkół Rolniczych i Technicznych im. H. Cegielskiego w Powodowie

Powodowo
64-200 Wolsztyn

tel. 68 384-36-75
tel. fax. 68 384-38-38
zsrpowodowo@poczta.onet.pl
Deklaracja dostępności

Polityka prywatności RODO

Adres elektronicznej skrzynki podawczej ESP - EPUAP:
/4135832/zsrpow

epulap


Copyright © Zespół Szkół Rolniczych i Technicznych im. H. Cegielskiego w Powodowie
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia
 liczba odwiedzin: 6336260      online: 1
© 2022 MBEST