Kolejny sukces młodych konstruktorów z Zespołu Szkół Rolniczych i Technicznych w Powodowie.2016-04-20  
12.04.2016r. odbyły się w Poznaniu zawody stopnia Okręgowego Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości. W imprezie tej wzięła udział grupa uczniów z Zespołu szkół Rolniczych i Technicznych z Powodowa. Młodzież przystąpiła do konkursu ze skonstruowanym przez siebie urządzeniem diagnostycznym, przeznaczonym do badania pneumatycznych układów hamulcowych pojazdów. 
Komisja konkursowa, pod przewodnictwem prorektora ds. współpracy z przemysłem, z Politechniki Poznańskiej, prof. dr hab. inż. Jana Żurka przyznała I  miejsce zespołowi z Powodowa i skierowała opracowany projekt na Zawody Centralne stopnia trzeciego w Warszawie. Projekt z Powodowa będzie reprezentował cały Okręg Wielkopolski.
Zaprezentowany projekt to zaawansowane urządzenie elektroniczne, wyposażone w czujniki ciśnienia i indukcyjne czujniki położenia, które wykrywa asynchronizm hamowania traktora i przyczepy. Układ elektroniczny pozwala śledzić z dokładnością do jednej milisekundy kolejność załączania hamulców traktora i przyczepy oraz wykrywa sytuację, gdy opóźnione względem traktora hamowanie przyczepy powoduje przepchnięcie traktora i prowadzi do niekontrolowanego poślizgu.
W pracach nad projektem wzięli udział uczniowie: z Technikum Elektronicznego - Karol Wieczorek oraz z Technikum Mechanizacji Rolnictwa - Filip Woga i Damian Wita. 
Prace nad urządzeniem odbywały się w Laboratorium Elektronicznym Technikum Elektronicznego w ZSRiT w Powodowie, a testowanie odbyło się w warsztatach Technikum Mechanizacji Rolnictwa. Pomocą przy pracach służyli nauczyciele przedmiotów zawodowych, pełniący funkcję opiekunów naukowych zespołu: pan Stanisław Piter z Technikum Mechanizacji Rolnictwa i pan Przemysław Kranz z Technikum Elektronicznego w Powodowie.
Prezentacja prac  konkursowych odbyła się w Centrum Kształcenia Praktycznego na ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu. Uczniowie, podczas zawodów, zaprezentowali swój wynalazek i podkreślali jego atuty przed komisją składającą się z 6 osób. Podczas prezentacji komisja zadawała pytania dotyczące działania urządzenia i możliwości jego użycia w życiu codziennym. Główną ideą tej olimpiady jest opatentowanie i wypromowanie najlepszych wynalazków, które w przyszłości mają szansę być produkowane i znaleźć się w sprzedaży. Honorowy patronat nad Olimpiadą Wynalazczości sprawują: Ministerstwo Gospodarki RP, Przedstawicielstwo Rady Europy w RP, Prezes Urzędu Patentowego RP.
Po prezentacji i odpowiedzi na trudne pytania, stawiane przez komisję konkursową, uczniowie mieli możliwość zobaczenia innych projektów przedstawianych w olimpiadzie. Dodatkowym plusem wyjazdu na tego typu zawody jest możliwość poznania przez uczniów innych wynalazców, którzy z wielkim zaangażowaniem tworzą nowe urządzenia. Rozmawiając z młodymi wynalazcami można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji, jak również w przyszłości można nawiązać współpracę przy tworzeniu nowych projektów. Uczniowie zwiedzili również bogato wyposażone laboratoria Centrum Kształcenia Praktycznego w Poznaniu.
Zzwycięzcy z Powodowa otrzymali dyplomy za zajęcie pierwszego miejsca oraz upominki w postaci elektronicznych zegarków – typu „Smartwatch”.
Przypominamy, że dwa lata temu ZSRiT Powodowo odniósł podobny sukces: trzyosobowy zespół dostał się na zawody Centralne Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości, z projektem ”Sterowanie lamp przenośnych pojazdu za pomocą fal radiowych”. Jak uczy doświadczenie, wielkie projekty nie muszą powstawać w dużych ośrodkach, a wybitnie zdolni uczniowie znajdują się również w Powodowie. Metoda nauczania przedmiotów zawodowych w Technikum Elektronicznym i Technikum Mechanizacji Rolnictwa, przez zespołowe tworzenie prototypów urządzeń, daje przedsmak pracy konstruktora oraz prowadzi do rozwoju kreatywności młodzieży.
Życzymy drużynie z Powodowa - reprezentującej Wielkopolskę - sukcesu na Zawodach Centralnych w Warszawie. Zawody te odbędą się w maju bieżącego roku.
Przemysław Kranz